Harmonogram

Online registrácia
1.4. – 28.4.

Prvé online kolo
15.4. – 28.4.

Druhé online kolo
29.4. – 12.5.

Tretie online kolo
13.5. – 26.5.

ToDo list
15.4. – 26.5.

Finálové kolo
14.6. – 16.6.

Družina roka 2023

Tento ročník nás zaviedol do neprebádaných kútov vesmíru, po ktorých malý chlapec cestoval a hľadal čaro priateľstva a svojej útulnej malej planéty, ktorá mu bola domovom. Dokopy sa do súťaže zapojilo 41 družín, ktoré sa vydali na cestu s malým chlapcom. Titul Družina roka mohla získať len jedna.

Víťazmi už 15.-teho ročníka tejto súťaže sa stali Ježkovia v pohode zo 64. zboru Štefana Kluberta v Levoči.

Tip

Týmto článkom sa oznámili výsledky Družiny roka 2023 - Víťazmi Družiny roka 2023 sú….

Družina roka 2022

Jeden z posledných víkendov školského roka bol venovaný finále Družiny roka, kde sme už po 14. krát spoznali víťaznú družinu. Titul Družina roka 2022 si tento rok odniesla družina Medvede zo 45. zboru Posledného spojenectva Veľké Zálužie. Je to prvá víťazná chlapčenská družina po šiestich rokoch. GRATULUJEME!

Tip

Týmto článkom sa oznámili svetu víťazi - Spoznali sme Družinu roka 2022.

Družina roka 2021

Ďalší ročník Družiny roka nás po ročnej pauze od finálového víkendu zaviedol do zákutí vesmíru, na jeho neprebádané miesta a k znameniam skrytých vo hviezdach. Dokopy sa do súťaže zapojilo 37 družín z celého Slovenska, ktoré mali možnosť nazrieť do neznámych končín galaxie, vytvoriť vlastný skafander či navrhnúť biznis plán vesmírnej agentúry.

Do samotného finálového víkendu plného dobrodružných zážitkov a nečakaných aktivít sa zo všetkých družín prebojovalo šesť najúspešnejších, avšak titul Družina roka 2021 si odniesla len jedna. Bola to družina Svetlušky, zo 78. zboru Tatranskí Orli, z Popradu.

Tip

Týmto článkom sa oznámili svetu víťazi - Aká bola Družina roka 2021.

Družina roka 2020

Už 12. ročník celoslovenskej družinovej súťaže sa niesol v tajomnej atmosfére mýtických príšer, bytostí a legiend, o ktorých existencii sa už dlho vedú diskusie a zanietení hľadači prichádzajú s novými dôkazmi o tom, že napríklad Yeti, príšera z jazera Loch Ness, Chupacabra alebo Jersey devil sú naozaj medzi nami. Presne v tomto duchu sa niesli 4 online kolá, na ktoré si trúflo 48 družín a z ktorých nakoniec vzišlo aj konečné poradie tohto ročníka.

Plánované finále sa nakoniec, bohužiaľ, neuskutočnilo, no okrem teoretických úloh z online kôl sme družiny preverili aj prakticky, a to pomocou To-do listu, ktorý bol otvorený ešte aj na jeseň, kedy mali družiny druhú šancu zabojovať o body a ukázať nám svoju šikovnosť, kreativitu a zručnosti.

Tip

Článok, ktorý potešil najlepšie družiny - Netradičná Družina roka 2020 – vyhlásenie výsledkov!.

Družina roka 2019

Druhú májovú nedeľu roku 2019 sa v hustej rannej hmle v Malých Karpatoch neďaleko hradu Korlátko skončil finálový víkend ďalšej celoslovenskej medzidružinovej súťaže, aby sme spoznali už jedenástu víťaznú družinu, ktorá si domov odniesla titul Družina roka 2019. Tentokrát najlepšie zvládla neľahké úlohy, nástrahy počasia a preletela dobrodružným víkendom družina Sovičiek zo 45. zboru Posledného spojenectva z Veľkého Zálužia.

Tip

Článok, ktorý potešil najlepšie družiny - Poznáme finalistov Družiny roka 2019.

Týmto článkom sa oznámili svetu víťazky - Víťazkami Družiny roka 2019 sú Sovičky z Veľkého Zálužia.

Družina roka 2018

Od prvej celoslovenskej súťaže s názvom Družina roka ubehlo už desať rokov a tak máme za sebou finále jubilejného ročníka. Počas víkendu sa v okolí Hornej Súče stretlo šesť dievčenský skautských družín, aby sme sa v nedeľu večer prostredníctvom živého prenosu zo slávnostného oscarového galavečera dozvedeli meno družiny, ktorá prevezme víťaznú štafetu od Svetlušiek z Popradu, ktoré vyhrali minulý rok.

Cesta do finále nebola jednoduchá. Na presne 50 družín, ktoré sa do súťaže zapojili, čakali tri online kolá, kde bola vždy pre súťažiacich pripravená sada 20 náročných úloh. Tie sa ich snažili preveriť po všetkých stránkach a šestica, ktorá si s nimi poradila najlepšie, sa nakoniec stretla počas predĺženého víkendu 27. až 30. apríla v živom finále.

Tip

Článok, ktorý potešil najlepšie družiny - Poznáme finalistov Družiny roka 2018.

Týmto článkom sa oznámili svetu víťazky - Víťazkami Družiny roka 2018 sú Zebry z Bratislavy.

Družina roka 2017

Máme za sebou fascinujúce finále už 9. ročníka celoslovenskej medzidružinovej súťaže s názvom Družina roka. Počas finálového víkendu sa v okolí Hornej Súče stretlo šesť dievčenský skautských družín, aby sme sa v nedeľu predpoludním dozvedeli meno družiny, ktorá prevezme víťaznú štafetu od Divožienok, ktoré vyhrali minulý rok.

Tip

Článok, ktorý potešil najlepšie družiny - Družina roka 2017 pozná svojich finalistov.

Článok o finálovej šestke družín - Finálová šestka Družiny roka je už pripravená.

Týmto článkom sa oznámili svetu víťazky - Družinou roka 2017 sú Svetlušky z Popradu.

Družina roka 2016

Máme za sebou finále 8. ročníka celoslovenskej medzidružinovej súťaže s názvom Družina roka s témou "Misia Zem". Jej víťazkami sa stali Divožienky z 1. zboru Baden-Powella z Bratislavy. Gratulujeme!

Tip

Článok, ktorý potešil najlepšie družiny - Do finále Družiny roka 2016 sa dostali družiny skautiek!.

Týmto článkom sa oznámili svetu víťazky - Družinou roka 2016 sú Divožienky z Bratislavy.

A takto priniesli Divožienky Betlehemské svetlo - Betlehemské svetlo bolo na Slovensku už 27. krát.

Družina roka 2015

Počas finálového víkendu v roku 2015 sa zo šiestich postupujúcich družín, ktoré najlepšie zvládli tri online kolá, stala najlepšou chlapčenská družina s názvom Čierni vlci z 3. zboru Aničky a Bořivoja Uhrových z Kežmarku.

Tip

Článok, ktorý potešil najlepšie družiny - Šesť družín, ktoré postupujú do finále Družiny roka 2015.

Týmto článkom sa oznámili svetu víťazi - Družinou roka 2015 sú Čierni vlci z Kežmarku.

Družina roka 2014

V máji 2014 sme vám predstavili víťaznú družinu celoslovenskej súťaže Družina roka 2014. Počas finálového víkendu sa zo šiestich postupujúcich družín, ktoré najlepšie zvládli tri online kolá, stala najlepšou dievčenská družina s názvom Ovečky z 99. zboru zo Žiliny.

Tip

Článok, ktorý potešil najlepšie družiny - Do finále Družiny roka 2014 postupuje 6 družín.

Článok a fotogaléria o víťazných Ovečkách - Družinou roka 2014 sú Ovečky zo Žiliny.

Družina roka 2013

Mať dobrú družinu je snáď snom každého radcu, či radkyne. Dopracovať sa však k takémuto úspešnému stavu stojí mnoho námahy a neustáleho zlepšovania sa. Aj v roku 2013 sme si mohli opäť povedať, že niekoľko takýchto družín tu máme.

Tip

Článok, ktorý potešil najlepšie družiny - Do finále Družiny roka 2013 postupuje 7 družín.

Odporúčame aj článok s fotogalériou Družina roka 2013: Sedem družín opäť ukázalo svoju kvalitu

Družina roka 2012

Počas posledného májového víkendu sa už klasicky v Dolnom Kubíne uskutočnilo finále najväčšej medzidružinovej súťaže. Finále už štvrtého ročníka Družiny roka 2012. Tri dni, sedem družín, viac ako tridsať úloh a nekonečné množstvo zážitkov.

To, na čo sme všetci zvedaví je tu. Úradujúcu najlepšiu družinu z roku 2011, družinu Bobrov z Dolného Kubíne vystriedala poslednú májovú nedeľu družina nová. Z prvej postupovej priečky do finálového kola a celkovým počtom 37 získaných bodov sa novou družinou roka 2012 stali… Tramtarará… Čajky z 25. zboru Vodopád zo Žiliny. Družina, ktorá rovnako ako Bobri vyhrala až na tretí krát, čo sa dostala do finále.

Tip

Pozrite článok v ktorom sme oznámili postupujúcich sedem družín - Najlepšia sedmička sa stretne vo finále.

Takto nejako to vyzeralo po prvom finálovom dni - Družina roka 2012 po prvom dni.

O výsledkoch Družiny roka 2012 informoval článok Na Slovensku máme 7 perfektných družín.

Prečítajte si Rozhovor s víťazkami Družiny roka 2012.

Odporúčame aj fotogalériu Aká bola Družina roka 2012? Úžasná!

Družina roka 2011

Posledný májový víkend sa v Dolnom Kubíne uskutočnilo finále tretieho ročníka celoslovenskej medzidružinovej súťaže Družina roka 2011. Konkurencia bola veľká, no vyhrať mohla len jedna družina.

Po Jastraboch z Jastrabej, HA-HA-HA z Bratislavy sa Družinou roka stali Bobri z 53. zboru z Dolného Kubína. Domácej družine sa tak podarilo získať tento prestížny a uznávaný titul na tretí krát, keď ako jediní sa zúčastnili zatiaľ všetkých troch ročníkov. Po treťou a štvrtom mieste bolo načase vyhrať, čo sa im nakoniec aj podarilo. Pozrite si rozhovor s Družinou roka 2011.

Tip

Pozrite si fotografie v článku Poznáme víťazov Družiny roka 2011.

Odporúčame aj článok "Víkend na Mokradi? Prečo nie? Ako bonus múžeme ešte vyhrať...", kde nájdete množstvo fotografií a videí.

Družina roka 2010

Spomedzi štyridsiatich družín sa dostali až do finálového výberu siedmych najlepších. Na Oravu prišli z Bratislavy a ukázali čo v nich je. Umiestnili sa na prvom mieste. Volajú sa HA-HA-HA.

Tip

Prečítajte si článok Družina roka 2010 - Viac než len súťaž.

Prečítajte si tiež Rozhovor s HA-HA-HA.

Družina roka 2009

Do celoslovenskej súťaže Družina roka sa v roku 2009 zapojilo viac ako 50 družín. Ale iba sedem z nich sa stretlo 15. mája vo finále na Orave v Dolnom Kubíne. Tu si družiny preverili svoje praktické zručnosti a schopnosti. Aj napriek tomu, že všetci boli výborní, tak zvíťaziť mohla len jedna družina.

A takto to teda vyzeralo finálovú sobotu v okolí Dolného Kubína.

Z približne 50 päťdesiatich družín sa vo finále zostavil tento konečný rebríček, ktorý usporiadal najlepšie družiny tohto roka.

1. Jastrabi - 77. zbor Lesná zmes Jastrabá
2. Baribaly - 49. zbor Geronimo Prešov
3. Bobri - 53. zbor Gentiana Dolný Kubín
4. Žabky - 87. zbor Bufinky trenčín
5. Palacinky - 1. zbor Badena-Powella Bratislava
6. Vlci - 13. zbor Bratislava Petržalka
7. Pavúci - 15. zbor Javorina Nové Mesto nad Váhom

Družina roka 2009 má meno Jastrabi

Najlepšou družinou roku 2009 sa stala družina, ktorá nesie názov Jastrabi. Je zo 77. zboru Lesná zmes Jastrabá. Prinášame vám rozhovor s touto družinou niekoľko minút po získaní ocenenia.

Družina zo 49. zbor Geronimo Prešov má názov Baribaly. V celkovom hodnotení obsadili druhú priečku na čo sú aj patrične hrdí. Pár minút po prevzatí cien sme s nimi urobili nasledovný rozhovor.

Malé resumé na záver

Na záver snáď len zhrnutie celého tohto veľkého projektu. Paťo a Richťo, slovo je vaše.